Państwo Dodano: 01.12.2017

Petycja w sprawie sprowadzenia polskiego złota

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że praktycznie całość polskiego złota będącego własnością Skarbu Państwa od 1939 roku znajduje się poza granicami kraju w Bank of England.

Właśnie w celu dyskontynuacji powyższej sytuacji Instytut Jeffersona w dniu 20 listopada 2017 roku złożył do Sejmu petycję, w której domaga się, aby Sejm doprowadził do wprowadzenia w życie ustawy, na podstawie której właściwe organy zostaną zobowiązane do sprowadzenia do Polski przechowywanego poza granicami kraju polskiego złota dewizowego (a przynajmniej zdecydowanej jego części).

Złoto i srebro od tysięcy lat uznawane są za prawdziwy pieniądz i utrzymują swoją wartość niezależnie od kondycji rządów i banków centralnych. W historii eksperymenty z pieniądzem fiducjarnym miały miejsce ponad 600 razy i za każdym razem kończyły się niepowodzeniem. Ostatni eksperyment trwa już blisko 50 lat i powoli dobiega końca. Warto zadać sobie zatem pytanie: gdzie będzie polskie złoto kiedy znany nam dotychczas rynek finansowy ulegnie znacznemu przekształceniu, a miernikiem wartości na powrót stanie się to co jest nim od tysięcy lat?

Czy na stulecie niepodległości Polski nie powinniśmy wszyscy sprawić sobie prezentu?